Magyar bankok minősítéseit és kilátását módosította csütörtökön a Moody’s Ratings.
A nemzetközi hitelminősítő Londonban bejelentett intézkedései a Raiffeisen Bank Zrt.-t, K&H Bankot, az Erste Bank Hungary Zrt.-t és az MFB-t érintik.
A Raiffeisen esetében a Moody’s az eddigi „ba1„-ről „baa3„-ra javította a bank alapszintű adósminőség-értékelését (Baseline Credit Assessment, BCA).
A hitelminősítő indoklása szerint a döntés tükrözi a magyar Raiffeisen-érdekeltség pénzügyi teljesítményének tartós javulását, robusztus nyereségességi kilátását, erőteljes tőkehelyzetét és jelentős likviditási tartalékait.
A bank stabil betétállománya a versenytársakénál hatékonyabban finanszírozza a hitelkihelyezéseket, és hozzájárul a rendszerint volatilisabb vállalati betétállomány viszonylag magas arányából eredő kockázat enyhítéséhez – áll a Moody’s elemzésében.
Mindemellett folytatódik a magyar Raiffeisen bank problémás követelésállományának csökkenése, amely ellentételezi a magyar vállalati szektor koncentráltságból eredő kockázatokat a kulcsfontosságú kereskedelmi partnergazdaságok, köztük Németország növekedésének lassulása és potenciális szerkezeti kihívásai közepette is – fogalmaz elemzésében a hitelminősítő.
A Moody’s megerősítette a magyar Raiffeisen-leánybank „A3” szintű betéti besorolását és a hosszú futamú, előresorolt, nem fedezett kötelezettségek „Baa3″ szintű osztályzatát.
A Moody’s megerősítette K&H Bank „ba1” szintű BCA-értékelését is. Indoklásában a hitelminősítő kiemeli, hogy a pénzintézet a harmadik legnagyobb magyarországi bankcsoportként szilárd helyzetben van, és ez jó nyereségességet eredményez, bár a jövedelmezőség várhatóan gyengül a jegybanki kamatcsökkentések nyomán.
A megerősítés tükrözi a K&H robusztus eszközminőségét és jó tartalékfedezeti helyzetét, valamint a betétállomány által alátámasztott erőteljes finanszírozási profilját és dús készpénzlikviditási helyzetét is – áll a Moody’s elemzésében.
A hitelminősítő megerősítette a K&H „A3” szintű hosszú távú betéti besorolását is, arra a várakozására alapozva a döntést, hogy a belga tulajdonos, a KBC Bank jelentős támogatásban részesítené szükség esetén a magyar leánybankot.
A magyar Erste-érdekeltség „ba1” szintű BCA-értékelésének megerősítése a Moody’s indoklása szerint a bank erős jövedelmezőségi kapacitását tükrözi, amelyet ugyanakkor kormányzati intézkedések korlátoznak, és várhatóan a jelentős pénzügypolitikai enyhítés is csökkenti a nyereségességet.
A Moody’s ugyancsak megerősítette a magyar Erste-érdekeltség „A3″ szintű hosszú távú betéti osztályzatát, azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy az osztrák anyavállalat nagy valószínűséggel támogatást nyújtana a magyar leánybanknak.
A hitelminősítő az MFB esetében az előresorolt, nem fedezett devizaalapú kötelezettségek és a betétek „Baa2” szintű osztályzatát erősítette meg, azzal az indokkal, hogy továbbra is valószínűsíti a magyar kormány támogatását, tekintettel az MFB teljes magyar állami tulajdonosi hátterére, valamint a bank kötvényeire vállalt állami garanciára és az MFB által a magyar gazdaságpolitikában betöltött szerepre.
A Moody’s szerint éppen ezért az MFB betéti és adósosztályzatai a magyar szuverén besoroláshoz igazodnak.
Az Erste, a K&H és a Raiffeisen magyar érdekeltségeinek „A3” szintű hosszú távú betéti besorolásaira, valamint az MFB osztályzatára a Moody’s negatív kilátást állapított meg, annak alapján, hogy a cég a továbbra is befektetési ajánlású, „Baa2” szintű magyar államadósbesorolásra is a minap negatív kilátást adott.
A Moody’s közölte, hogy az Erste, a K&H és a Raiffeisen betéti besorolásainak felső határa magyar szuverén leminősítés esetén is a magyar államadós-besorolásnál két fokkal magasabban lenne.